З чого все починалося
На початку 2000-х років кіберспорт в Україні тільки почав набирати оберти. Однією з важливих подій стало поява комп'ютерного центру "Київ Кіберспорт Арена", який організовував перші серйозні турніри. Віталій Волочай, відомий під ніком V1lat, працював в організації коментатором.
У 2013 році V1lat створив RuHub, що працювала в сегменті СНД-кіберспорту. Через рік компанії знадобилося додаткове фінансування, яке Віталій Волочай знайшов у інвесторів з Росії. З часом російські інвестори стали тиснути і вимагати перевести головний офіс до Москви та закрити київський офіс. V1lat відмовився від подальшої співпраці, продав свою частку компанії, замість якої вирішив створити нову, незалежну від іноземних контрагентів.
Так у 2018 році з'явилася Maincast, заснована Віталієм Волочаєм, Олександром Смаглюком, Олексієм Вороновим та Андрієм Григор'євим. Компанія мала у своєму розпорядженні техніку та приміщення, вимагалися лише фінансові вливання у розмірі 800 тисяч американських доларів. V1lat звернувся з пропозицією до українського інвестора Максима Кріппи. Переговори тривали кілька місяців, після яких Maincast отримала свого інвестора.
Maincast стала однією з перших українських студій, яка зосередилася виключно на кіберспортивних трансляціях. Компанія прагнула запропонувати високоякісний контент для глядачів, включаючи не лише трансляції матчів, але й аналітичні передачі, інтерв'ю з гравцями та тренерами, а також спеціальні репортажі з турнірів.
Зміна пріоритетів
З самого початку світового кіберспорту, команди частіше представляли не країни, а регіони. Тому український кіберспорт довгий час залишався частиною СНД-кіберспорту з російською мовою мовлення. Однак повномасштабне вторгнення Росії в Україну внесло свої зміни у ведення бізнесу, включаючи кіберспорт.
Події 2022 року змусили Максима Кріппу відмовитися від російських рекламодавців Maincast і перейти на українську мову мовлення, що спочатку здавалося початком кінця для студії, оскільки переважна частина споживачів контенту про кіберспорт - російськомовна. Але в підсумку рішення виявилося правильним не лише з точки зору патріотичної громадянської позиції, але й з точки зору бізнесу. Аудиторія кіберспорту українською мовою зросла більш ніж на 1000%. У 2023 році трансляції українською мовою зібрали 15,5 мільйона годин перегляду.
Зараз Maincast забезпечує 93% всіх переглядів українською мовою і володіє близько 95% прав на трансляції всіх значущих світових турнірів, що робить студію безперечним лідером ринку.
Знайти інвестора: Історія Максима Кріппи
Спочатку V1lat не розкривав ім'я інвестора, лише згадав в одному з інтерв'ю, що інвестиції покрили всі необхідні витрати для роботи студії. Пізніше V1lat розповів, що залучити інвестора було непросто. Переконавши українського підприємця Максима Кріппу у перспективності кіберспорту, партнери отримали необхідне фінансування.
Ставши акціонером, Максим Кріппа захопився кіберспортом і до кінця 2018 року став мажоритарним власником Natus Vincere (NAVI). Підтримка Максима Кріппи дозволила Maincast активно розвиватися та пропонувати нові формати контенту, включаючи освітні програми для початківців гравців та тренерів, а також інноваційні підходи до аналітики матчів.
Підтримка Максима Кріппи в важкі часи
Як пізніше зізнавався Віталій Волочай, фінансова підтримка Максима Кріппи була життєво важливою для Maincast у складні часи. Під час пандемії COVID-19, коли перегляди спочатку зростали, а потім почали спадати через заборону офлайнових заходів і спонсори почали відмовлятися від контрактів, підтримка інвестора виявилася критичною.
Пізніше, у 2022 році через війну фінансова підтримка Максима Кріппи допомогла витримати компанії після відмови від російських спонсорів у той час, коли українські спонсори були паралізовані війною. Завдяки цій підтримці Maincast змогла зберегти свою команду та продовжувати розвивати нові проекти, такі як створення власного кіберспортивного порталу та розробка мобільного додатку для зручного перегляду трансляцій.
Варто зазначити ще одну важливу складову успіху компанії Maincast – це люди. Не просто професіонали своєї справи, а його фанати. На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вони так само, як і всі українці, пережили сильне потрясіння, яке перейшло в хронічний стрес, спускалися в укриття під час повітряних тривог. Але при цьому продовжували працювати, створювати продукт і вдосконалювати його. Інвестор Максим Кріппа повністю занурився у тему кіберспорту, який з 2018 року став для нього не тільки бізнесом, але і пристрастю. В результаті його інвестиційний портфель поповнила одна з найбільш відомих кіберспортивних організацій NAVI і компанія GSC Game World, розробник відомої гри S.T.A.L.K.E.R.
Основує чи Максим Кріппа свій вибір інвестицій тільки на пристрасті - навряд чи. Бізнесмен без тверезого прагматичного розрахунку, ймовірно, не стане настільки успішним. Але історії успіху багатьох компаній показують, що вони ґрунтуються не лише на прагматизмі, але і на особистості, яка у своєму бізнесі відображає свої ж цінності та світогляд.